Co to jest system CMS na stronie internetowej

System CMS na stronie internetowej to mówiąc po polsku System Zarządzania Treścią strony internetowej. Strona internetowa która, posiada panel administracyjny, który pozwala na samodzielne i bezpłatne zmienianie treści bez znajomości programowania to właśnie strona z systemem CMS. Taki system pozwala użytkownikowi po krótkim szkoleniu stać się administratorem własnej strony internetowej.


System CMS czy jest mi potrzebny?

Strona internetowa wyposażona w panel administratora i system CMS pozwala na własnoręczną edycję treści bez posiadania wiedzy informatycznej.

Panel CMS daje możliwość dodawania, edytowania i usuwania tekstów, tabel, grafik, zdjęć, filmów, a nawet całych podstron, wystarczy wybranie kilku opcji z panelu administracyjnego strony. Pisanie tekstu jest tak proste jak w zwykłym edytorze tekstu typu Word. Użytkownik może formatować tekst (np. pogrubiać, pochylać, justować) czy też wstawiać obrazki oraz odnośniki. 

Najczęściej stronę oparta na CMS wyposaża się w dodatkowe wtyczki dostosowane do potrzeb użytkownika lub też specyfiki danej strony. Wtyczką może być np. galeria zdjęć, animowany baner na stronie głównej, menu dla restauracji, system rezerwacji pokojów hotelowych, czy przycisk “Lubię to” Facebooka. Takimi dodatkami użytkownik też może samodzielnie zarządzać bez wiedzy informatycznej. Poprzez kliknięcie kilku przycisków można dodać lub usunąć zdjęcia z galerii, utworzyć nowe menu dla restauracji lub zmodyfikować już istniejące. Na potrzeby naszych Klientów często też piszemy takie wtyczki na zamówienie. Jednym z takich przykładów jest wtyczka przeszukująca czy w danej lokalizacji można podłączyć łącze światłowodowe napisana dla firmy Woytec. Administrator strony internetowej nie musi żmudnie wpisywać po kolei wszystkich lokalizacji miasto po mieście, ulica po ulicy, wgrywa tylko plik Excel, a wtyczka sama dba o to, aby użytkownicy mogli znaleźć żądane informacje. 

Wtyczka przeszukiwania lokalizacji

Obecnie nie wykonujemy już stron internetowych nie wyposażonych w system CMS, ale też nie zmuszamy użytkownika, aby koniecznie uczył się zarządzania własną stroną. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach zarządzamy stroną za niego.

Zalety, czyli zady i walety systemów CMS

Systemy CMS mają jedną ważną zaletę, są nieustannie aktualizowane pod kątem bezpieczeństwa. Jeżeli więc strona oparta na takim systemie jest aktualizowana przez administratora oraz odpowiednio zabezpieczona nie grożą jej ataki hackerskie oraz wirusy. Strony internetowe, które nie są aktualizowane padają często ofiarami ataków. Ataki skutkują spadkiem strony w wynikach pozycjonowania oraz wpisaniem strony na listę stron potencjalnie niebezpiecznych. Takich stron internetowych z reguły nie da się już odratować i pozostaje już tylko stworzenie takiej strony internetowej na nowo. Niestety jest to też wadą, gdyż właściciele stron rzadko zdają sobie sprawę z tego iż muszą swoje strony aktualizować. Wychodzą z założenia, że raz kupiona nie potrzebuje już żadnej opieki. Twórcy stron internetowych często też nie informują Klienta o takiej potrzebie lub po prostu w umowie zrzucają obowiązek tego typu czynności na Klienta. Nasi Klienci nie muszą się o to martwić, wykupując u nas hosting otrzymują usługę aktualizacji systemu CMS strony w cenie hostingu. Tomy dbamy o to, aby oprogramowanie strony było aktualne.